Aile – Çocuk

AİLE İÇİ ŞİDDETİN OCUKLAR ÜZERİNDEKİ EKİSİ

Domestic violence

Televizyonlarda hemen hemen her gün aile içi şiddet olayları ile ilgili bir haber görmekteyiz. Yaşanan şiddet olayları bazen eşini sadece karısına uygulaması şeklinde olsa da bazen de direkt olarak çocuklarda bu şiddete maruz kalmaktadır. Buda çocuğun hem şimdiki hayatını hem de ileriki yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Eşine zarar vermek isteyen şiddet uygulayan erkek eşiyle birlikte çocuğuna da direkt olarak zarar vermektedir. Çocuğa dayak atmak, cinsel istismarda bulunmak gibi eylemlerde bulunan baba bunu kimi zaman karısına zarar vermek, onu üzmek için yapmaktadır. Kimi zaman da bilerek ve isteyerek bu şiddeti gerçekleştirmektedir. Bazı aileler içerisinde yaşanan şiddet olaylarında anne çocuğundan bunu gizlemeye çalışsa da çocuk bunu fakına varır. Yaşanan tartışmalar, ev içerisindeki gergin ortam, kadının vücudunda olan fiziksel şiddetin izleri nedeniyle çocuk bu durumu farkına varır. Gün geçtikçe de bu durum karşısında bir şey yapamadığı için kendini güçsüz ve çaresiz hissedebilir.

Küçük yaşta şiddete maruz kalan çocuklar yaşıtları ile ilişki kurmakta zorlanırken, uyku problemleri, konuşma güçlüğü, kâbus görme gibi çeşitli sorunlar yaşaralar. Çocuk yaşıtları ile anlaşma zorluğu yaşar ve kavgacı bir tavır sergiler. Bu tavır hayatı boyunca devam eder. Gelişme döneminde olan çocuğun gelişimi tersine gider ve gelişme süreci yavaşlar. Okul çağında olan çocuk davranış bozuklukları, stres, kaygı gibi durumlar yaşar.

Çocuk yaşta şiddete maruz kalan çocukların çoğu ileriki yaşlarda kendileri de şiddet uygulama eğilimi gösterirler. İkili ilişki kurmakta zorlanırlar. Aile içerisinde yaşanan bu durumlar nedeniyle çocuk kendini dışarıya atar ve bu sorunlardan kurtulmak ister. Bu da çocuğun sigara, içki ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yönelmesine neden olur. Yaşanan şiddet olaylarında çocuk duygusal olarak etkilendiği gibi gördüğü şiddetten dolayı da fiziksel olarak etkilenmekte ve bazı çocuklarda kalıcı fiziksel hasarlar oraya çıkmaktadır.

Aile içi şiddet olaylarından en çok etkilenen çocuklardır. Eğer ki şiddet sonucunda anneye herhangi bir zarar gelirse ve çocuk bunu görürse işte o zaman çocukta büyük bir travma meydan gelir. Yaşanan şiddet olayları farkına varıldığında çocuğa erken müdahalenin yapılması önemlidir. Çocuk ilgili kişiler tarafından koruma altına alınarak yaşadığı kötü olayların etkisi silinmeye çalışılır. Ne kadar erken başlanırsa tedaviye çocuğun hayatı da o kadar hızlı bir şekilde düzene girer.

YORUM EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı