Diyet

Yüksek sesle horlamanın nedeni nedir?

Yüksek sesle horlamanın nedeni nedir?

Yüksek sesle horlamak sadece uykunuzun kalitesini düşürmekle ve etrafınızdakileri rahatsız etmekle kalmaz, bununla birlikte bir hastalığın belirtisi de olabilir. Horlamanın çoğu sebebi mevcuttur ve bunların bazıları ciddi değilken, bazıları dikkat edilmesi gereken sağlık durumu problemleri olabilir.

Yetişkin nüfusun takriben yarısı zaman zaman horlamaktadır. Horlama sesinin oluşması, boğaz yolunun darlaşması ve havanın gevşemiş boğaz dokularının üstünden geçmesiyle olur. Horlama sesi yumuşak ve göz ardı edilecek düzeyde olabileceği gibi epeyce sesi ve can sıkıcı de olabilir.

Obezite yüksek sesle horlamanın sebepleri arasındadır. Bölgedeki ekstra dokular boğaz yolunu engelleyebilir ve horlamayı daha muhtemel kılar. Eğer sebep buysa kilo atamak problemi çözecektir. Ancak eğer obezite baka sebeplerle birleşirse durum daha ciddidir. Havanın geçtiği yerde ne kadar artı yumuşak doku varsa, horlama ihtimali de böylece artacaktır.

Uyuma pozisyonu da kişinin horlamasına yol açabilir. Alt uzanmak yerine sırt üstü yatmak boğaz kaslarının rahatlamasına, havanın geçtiği bölgenin engellenmesine ve horlamaya sebep olacaktır. Her ne kadar horlamaya karşısında kullanılan ağızlıklar ve burun açıcılar olsa da sadece bağlı yatmak problemi çözmeye muavin olabilir.

Boğaz kaslarını önemli düzeyde rahatlatacak her şey horlamayı başlatabileceği gibi alkol de muhtemel sebeplerden biridir. Otomobil sürmeyi güvenli olmayan kılması ve uyku getirmesinin yanına alkolün bir öteki bağlı etkisi de yüksek sesle horlamaktır. Uyku saatine ne dek yakın içki alırsanız, horlama ihtimali de öyle artar.

Ağzın içindeki dokuların şekli kişinin horlama riskini yükseltebilir. Hava yolu ne kadar tıkalıysa horlama öyle sesli olur. Mesela normalden daha uzun ve yumuşak olan küçük dil, yüksek sesle horlamaya yol açabilir. Muhtemel öteki fiziksel sebepler aralarında şişmiş lenf bezleri, bademcikler de mevcuttur. Deviye septum gibi burun içi anomaliler de horlamaya yol açabilir. Obezite, alkol kullanımı, sırt üstü yatmak gibi faktörlerle birleştiğinde ise problem fazla rahatsız edici olabilir.

Uyku apnesine boğazdaki reel bir engel sebep olur. Hava kanalında yer alan bu engel, kişiyi uyandırmadan nefes almayı azaltabilir ya da adamakıllı durdurabilir. Bu saatte 1 ila 100 defa olabilen bir durumdur. Kişinin yanında biri uyumuyorsa durumu hiç ayrım edemeyebilir ve neden bir türlü tamamen dinlenemediğini anlayamaz. Bu durumun teşhisi uyku kliniklerindeki profesyoneller tarafından koyulabilir.

Hemen Sağlık

YORUM EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı