Sağlık

Vücuda Faydasız Olduğu Düşünülen Apandis Kayda Değer Biyolojik Fonksiyonları Sağlıyor Olabilir!

Vücuda Faydasız Olduğu Düşünülen Apandis Kayda Değer Biyolojik Fonksiyonları Sağlıyor Olabilir!

Apandis, yirmilik dişler ve kuyruk sokumu gibi kısımların evrim sürecinin vücudumuzdaki izlerinden ibaret olduğu ve faydadan çok hasar getirdiği uzun zamandır düşünülür. Ama yapılan son incelemeler, apandis için durumun öbür olabileceğini ortaya koyuyor…

Apandis, insan vücudunun henüz vazgeçemeyeceği önemli biyoloji ile ilgili faydalar sağlıyor olabilir.

Midwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, yürüttükleri egzersiz ile apandisin vücudumuzda ortaya çıkışının, değil oluşunun ve geri gelişinin tarihini incelediler. Çalışmada öbür memeli türlerinin son 11 milyon yıllık süreçteki apandis gelişimi incelendi.

Bu süreçte organın 29 kez değişim geçirdiği, 12 kere ise yok olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, bu bulgu hakkında şunları söylüyor:

Peki evrim sürecinde daima defa kaybolup geri gelen bu organ hangi amaca hizmet ediyor?

Bugüne değin en etken hafıza, apandisin milyonlarca sene önce yaşamış atalarımızda yer alan yaşamsal bir organın küçülmüş hâli olduğuydu. Fakat bu bilgi muhakkak organın kaybolup geri gelmesini açıklamaya yetmiyor.

Yapılan çalışma, apandisin biyoloji ile ilgili faydalarını ortaya koyuyor.

Egzersiz sonuçlarına tarafından apandis, bağırsaklarımızda yaşamış yardımcı bakteriler için bir sığınak görevi görüyor ve bu şekilde bedenlerimizi belirtilen enfeksiyonlardan koruyor. 2012 yılında yapılan bir egzersiz ise, apandisi küskün insanların ishal, alev, bulantı ve karın ağrısıyla artan hastalıklara aleyhinde dört kat daha eksik dayanıklı olduğunu göstererek bu yeni bulgulara destek sağlıyor.

Çalışmalar, apandisi olan insanlarda enfeksiyonun yineleme riskinin %11, olmayanlarda ise %48 olduğunu ortaya koyuyor.

Elde edilen bu bilginin arkasında bambaşka memeli türlerinin sasyal davranışlarını, gıda şekillerini ve çevresel faktörleri göz önünde bulunduran araştırmacılar, apandisi yer alan hayvanların kökbağırsaklarında daha artı lenfoid doku olduğunu tespit etti. Bu da apandisi bulunan hayvanların bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olduğunu ispatlıyor.

Takım, kökbağırsakla ilgili bu faktörün daha önce ileri sürüldüğünü, fakat ilk kez kanıtlandığını belirtiyor.

Bu veriler de, apandisin vücudumuzda immün sistemini desteklemek için ortaya çıktığını kanıtlıyor. Egzersiz, ilerleyen zamanda apandisi küskün ahali üzerindeki enfeksiyon etkilerinin araştırılmasıyla sürdürülecek…

IQ’yu Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

YORUM EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı